Filament – rodzaje materiałów

Drukarka 3d

Drukarka, aby mogła funkcjonować potrzebuje odpowiedniego filamentu, przystosowanego do konkretnego modelu. Niektóre bowiem drukarki, mogą drukować jedynie z nielicznych materiałów. Są też drukarki specjalistyczne, do których pasuje wyłącznie jeden rodzaj filamentu.

Rodzajów filamentów jest wiele. Najpopularniejsze z nich to ABS, jest to skrót od akrylonitrylo-butadieno-syrenu. Jest on często używany w przemyśle, jako składnik obudów urządzeń AGD. Innym rodzajem jest PLA, materiał w pełni biodegradowalny, dlatego też chętnie stosowany przez wielu użytkowników drukarek 3D. Biorąc pod uwagę że drukarki przestrzenne zupełnie nie wytwarzają resztek i nie pozostawiają ścinków, wykorzystują tyle materiału ile jest potrzebne, a w dodatku wykorzystuje się do nich biodegradowalny materiał – druk staje sie niezwykle przyjazny dla środowiska. Komercyjne drukarki bardzo często przystosowane są również do nylonu, a także poliwęglanu. Materiały te należą również do najtańszych. Niektóre z nich można zakupić od 50 PLN, a ich najwyższa cena dochodzi do 350 PLN. Bardzo chętnie używanym filamentem jest również LayWood, który imituje drewno. Jest to mieszanka drewna (70%) wraz z polimerem. Efekt użycia tego materiału jest zaskakujący – trudno odróżnić go od naturalnego drewna. Bardziej specjalistyczne drukarki, mogą wykorzystywać jeszcze inne materiały, np. metal, plastik, gumę, cenne kruszce tj. złoto czy srebro, a także beton. Filament to również produkty nadające się do spożycia.

Daniel Jaworski

Daniel Jaworski

Doradca inwestycyjny w zakresie implementacji rozwiązań drukarskich. Specjalista d/s obsługi rynków europejskich, ceniony za znajomość branży oraz umiejętność rzetelnej oceny wymagań klienta i dobrania optymalnych rozwiązań sprzętowych.