Jakie są technologie drukowania 3d?

printer-3d

O drukowaniu 3D chcemy wiedzieć coraz więcej. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ technologia ta śmiało wkracza w wiele obszarów naszego życia. Druk 3D wykorzystuje się w architekturze i budownictwie, w medycynie czy też w modzie. Czy wiesz, jakie są technologie druku 3D?

Technologii druku jest wiele. Niektóre nich są bardziej popularne, inne mniej, po jedne chętniej sięgają fachowcy, po inne osoby rozpoczynające swoją przygodę z drukiem. Przedstawianie technologii rozpocznijmy od Stereolitografi, w skrócie SLA. Dlaczego? Bo po prostu wypada.. była to wiem pierwsza technologia druku. Wykorzystywano w niej utwardzanie warstw materiału przy pomocy lasera. Następnie każdą warstwę zanurzano w płynnej żywicy, po czym utwardzano kolejną. Metoda ta do jest stosowana do dnia dzisiejszego, co więcej, przeszła tak wiele modyfikacji, iż uważana jest za jedną z najdokładniejszych technologii druku 3D. SLS oraz SLM to kolejne metody w druku 3D. Wykorzystywane są one do tworzenia dużych metalowych części, takich jak np. komory spalania silników rakietowych. Inna technologią jest selektywne sklejanie i choć nazwa podobna jest do selektywnego spiekania, różnica jest i to spora. Przede wszystkim występuje ona w materiałach. W selektywnym sklejaniu stosuje się proszek gipsowy. Niestety, „wydruki” te nie charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Nie znaczy to jednak, że są nieprzydatne. Z powodzeniem stosuje się je np. w branży architektonicznej. Kolejny sposób druku to laminacja. Jest to metoda doskonała ze względu na cenę materiału, jednak wytwarza dość dużo odpadku. Technologią niezwykle lubianą i chyba najczęściej stosowaną jest FFF/ FDM. Jest ona ulepsza aż rok początku lat 90-tych.Kto ją wykorzystuje? Najczęściej osoby zajmujące się drukiem hobbistycznie, a także małe przedsiębiorstwa. Przedmioty „wydrukowane” przy pomocy tej technologii są bardzo wytrzymałe i lekkie. Można stosować w niej takie materiały jak ABS, ABS-SAN, PC-ABS, ASA, PC, PPSF, PEI, PA.

Daniel Jaworski

Daniel Jaworski

Doradca inwestycyjny w zakresie implementacji rozwiązań drukarskich. Specjalista d/s obsługi rynków europejskich, ceniony za znajomość branży oraz umiejętność rzetelnej oceny wymagań klienta i dobrania optymalnych rozwiązań sprzętowych.