Technologia druku 3D a optymalizacja procesów produkcyjnych

technologia 3d w produkcji

W firmach produkcyjnych, w których pracuje się na metalach, wykorzystywane są różnorodne sposoby ich obróbki. Możemy mówić np. o wytłaczaniu, formatowaniu wtryskowym, rozdmuchowym, czy próżniowym, o obróbce CNC, czy odlewach polimerowych. W ostatnim czasie jednak wiele firm decyduje się na druk 3d.

Drukowanie 3d staje się dostępne

Drukarki 3D do niedawna w ogóle nie były wykorzystywane przez producentów wytwarzających z metalu. Same urządzenia były bardzo drogie, a oprócz tego, potrzebni byli wykwalifikowani specjaliści do ich obsługi. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej – rozszerzyły się możliwości, technologie się integrują i zwiększa się konkurencja. To wszystko sprawia, że druk 3D staje się dostępny nawet w najbardziej wymagających branżach.

Funkcjonalne prototypowanie – dzięki szybkiemu prototypowaniu, inżynierowie i specjaliści mogą tworzyć małe serie, jednorazowe rozwiązania, co może przydać się do testowania.

Tworzenie modeli – rysunek, nawet najlepszy nie zawsze wystarcza i nie zawsze może dobrze przedstawić wizję. Druk 3D umożliwia tworzenie modeli, co przekłada się na znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa błędów. Tym samym, pozwala na optymalizacje kosztów i ich bardzo dokładne zaplanowanie.
Narzędzia produkcyjne – dzięki pulpitowemu drukowaniu w 3D, umożliwia wytwarzanie narzędzi we własnym zakresie i we własnym tempie.

Druk 3D pozwala również na drukowanie części zastępczych i części końcowego użycia. W każdym z tych przypadków, druk 3D pozwala na optymalizację kosztów i bardziej odpowiedzialne działania w firmie. Więcej na temat drukarek 3D dowiesz się od specjalistów na stronie www.cadxpert.com.pl

Daniel Jaworski

Daniel Jaworski

Doradca inwestycyjny w zakresie implementacji rozwiązań drukarskich. Specjalista d/s obsługi rynków europejskich, ceniony za znajomość branży oraz umiejętność rzetelnej oceny wymagań klienta i dobrania optymalnych rozwiązań sprzętowych.