Ile trwa drukowanie w 3d?

print-3d

Kiedy decydujemy się na zakup drukarki 3D często wyobrażamy sobie, że wykonywane przez nas wydruki będą szybkie i piękne. Niestety, rzeczywistość bywa brutalna. Wykonywanie projektów nie wszystkim przychodzi łatwo, a sam druk nie trwa krótko.

Wielu z nas wydaje się, że skoro druk 3D jest tak innowacyjną technologią, to z pewnością czas wydruku będzie szybki i bezproblemowy. Tymczasem okazuje się, że każdy kto zajmuje się wydrukami 3D, musi nie tylko posiadać dobrej jakości sprzęt, ale również odpowiednia wiedzę oraz … czas. Druk 3D jest procesem. Jeżeli będziemy rozpatrywać go właśnie w taki sposób, do czasu wydruku musimy zaliczyć także czas naszego przygotowania oraz stworzenia modelu. Wszystko to jest zadaniami czasochłonnymi. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego, jakiego typu materiał wykorzystujemy oraz jak duży ma być wydrukowany przedmiot.

Ile trwa druk? Jest to zależne od kilku czynników. Wspomnieliśmy już o filamencie, który jest wykorzystywany, a także o wielkości przedmiotu. Za czas odpowiada także jakość drukarki, która dysponujemy oraz stopień skomplikowania projektu. Jeśli przygotowaliśmy projekt wymagający, z dużą ilością elementów, które muszą zostać precyzyjnie wydrukowane, lub po prostu przedmiot ma być sporych rozmiarów, druk może potrwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Tak długi czas wydruków wymusza na nas zaadaptowanie pewnej przestrzeni w naszym domu lub pracowni, specjalnie do wykonywania wydruków. Nie zapominajmy, że oprócz czasu, który potrzebny jest drukarce, wytwarza ona również dźwięki, które mogą nam przeszkadzać.

Biorąc pod uwagę, że druk 3D nie trwa krótko, nie możemy spodziewać się, że zewnętrzna firma, w której złożyliśmy zamówienie, wykona dla nas projekt na poczekaniu. Mogłoby się tak zdarzyć wyłącznie w wyjątkowych przypadkach (przygotowany już projekt i rzecz o bardzo niewielkich rozmiarach). Efekty końcowe wydruków są jednak tak zaskakujące, że z całą pewnością warto na nie poczekać…

Daniel Jaworski

Daniel Jaworski

Doradca inwestycyjny w zakresie implementacji rozwiązań drukarskich. Specjalista d/s obsługi rynków europejskich, ceniony za znajomość branży oraz umiejętność rzetelnej oceny wymagań klienta i dobrania optymalnych rozwiązań sprzętowych.