Jak wytrzymałe są elementy wydrukowane w drukarce 3d?

jakosc-druk-3d

Wiele osób zastanawia się, czy wydruki z drukarki 3D są trwałe. Ich trwałość zależy od wykorzystywanego do druku filamentu. Czym jest fi lament? Filament to materiał, który wykorzystujemy w procesie druku – w pierwotnej wersji jest on barwionym granulatem, który zostaje rozpuszczony, a następnie zamieniony na długie „nitki” okręcane na specjalnej szpuli.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów filamentów wykorzystywanych w drukarkach 3D jest ABS. Nie wiesz, jak ono wygląda? Byś może sama nazwa nic Ci nie mówi, jednak doskonale znasz to tworzywo – budowane są z niego np. klocki lego. W tej chwili z pewnością już rozumiesz, co chcemy Ci przekazać – nawet najpopularniejsze materiały do druku w drukarce przestrzennej są naprawdę bardzo wytrzymałe. Im bardziej wytrzymały filament, tym wydruk charakteryzuje się znacznie wyższa odpornością. Jeżeli chodzi o same modele, to ich trwałość zależy również od ich struktury, a także od poprawnie wykonanego projektu.

Niestety, nie zawsze wszystko wychodzi zgodnie z planem

Każdy kto zajmuje się drukiem wie doskonale, że niestety nie wszystkie projekty wychodzą zgodnie z planem. Niektóre z nich są słabe, albo kruche, jakość ich nie jest zadawalająca. Okazuje się, że na jakość i wytrzymałość wydruku ma wpływ wiele czynników – natężenie, projekt, rodzaj drukarki (obudowa lub jej brak), itp.

Specjalistyczne wydruki a ich trwałość

Elementy wydrukowane w technologii 3d musza być trwałe. Tezę tę obronić można wykorzystaniem druków. Często „drukowane” są np. protezy dla osób pozbawionych kończyn, czy implanty – moglibyśmy pozwolić sobie na to, aby nie były one trwałe? Nowoczesne maszyny drukują ogromne części do samolotów, a także silniki wykorzystywane w przemyśle samochodowym – ich trwałość musi być i jest zatem doskonała. Druk 3D wykorzystuje się również do budowy domów, a nawet całych osiedli.

Nie należy obawiać się o jakość druku 3d. Oczywiście, jeżeli sam zaczynasz dopiero swoją przygodę z tą technologia, może okazać się, że popełniając pewne błędy, wydruki nie będą idealne. Ale z pewnością szybko dojdziesz do odpowiedniej wprawy!

Daniel Jaworski

Daniel Jaworski

Doradca inwestycyjny w zakresie implementacji rozwiązań drukarskich. Specjalista d/s obsługi rynków europejskich, ceniony za znajomość branży oraz umiejętność rzetelnej oceny wymagań klienta i dobrania optymalnych rozwiązań sprzętowych.