Zrób sam drukarkę 3d

Domowa drukarka 3d

Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie chcesz kupować gotowego produkt, możesz własnoręcznie zbudować drukarkę działającą w technologii 3D. Potrzebujesz do tego odpowiednich części, jednak są one łatwo dostępne i bez najmniejszego problemu można zakupić je chociażby za pomocą Internetu.

Modele składane własnoręcznie są o wiele tańsze, aniżeli gotowe produkty – dla wielu jest to kluczowy argument, który okazuje się decydujący podczas zakupu drukarki w technologii przestrzennej. Które firmy umożliwiają własnoręczne złożenie drukarki? Do niedawna nie było dużego wyboru. Na rynku popularna była Thing-O-Matic firmy MakerBot oraz nieco tańsza propozycja od MakiBox. Bardzo szybko jednak rynek drukarek typu „zrób to sam” rozrósł się i w ofercie wielu firm znajdują się modele do złożenia. Interesującymi, a przy tym niedrogimi drukarkami (można je kupić już od 1,5 tyś PLN), są te od firmy Jelwek, m.in. Prusa I3 XL, obsługująca materiały tj. ABS, PLA, nylon, PVA, model Prusa I3 czy MARK34, na którym można drukować przedmioty z PLA, LayWood, Laybrick oraz PVA. Czy złożenie drukarki w domu jest trudne? Raczej nie. Oczywiście, wiele zależy od wyspecjalizowania modelu, jednak, do każdego dołączona jest instrukcja – krok po kroku, która z całą pewnością ułatwi składanie. Jeżeli obawiasz się, że możesz sobie nie poradzić, skorzystaj z Internetu – możesz znaleźć tam ciekawe porady, a także profesjonalnie przygotowane filmy. Producenci drukarek polecają również ciekawe i przydatne szkolenia – warto z nich skorzystać, aby druk 3D nie miał już przed Tobą żadnych tajemnic!

Daniel Jaworski

Daniel Jaworski

Doradca inwestycyjny w zakresie implementacji rozwiązań drukarskich. Specjalista d/s obsługi rynków europejskich, ceniony za znajomość branży oraz umiejętność rzetelnej oceny wymagań klienta i dobrania optymalnych rozwiązań sprzętowych.